10. místo pro českou kněžskou reprezentaci!

24.02.2020

Letos se pravidelný šampionát v sálové kopané mezi kněžími z různých zemí Evropy uskutečnil u nás od pondělí 17. února večer, kdy jsme začínali společným slavením mše sv. v nádherném kostele sv. Ludmily v Praze a rozjížděli jsme se do svých farností v pátek 21. února ráno. Tohoto 14. ročníku se zúčastnilo rekordních 18 týmů od Portugalska až po Kazachstán. Letošními mistry Evropy se po penaltách proti Bosně a Hercegovině stali kněží z Polska. Spolubratři ze Slovenska se umístili na 4. místě a nám se podařilo vybojovat naše historicky nejlepší umístění (10. místo).

Mistrovství není pouze o fotbale, který máme všichni rádi, a proto jej také hrajeme a věnujeme mu svůj volný čas, ale také o setkání, o uvědomění si, že my kněží jsme také lidmi s lidskými potřebami a s lidským temperamentem. Ale zároveň že sdílíme stejné kněžství, ať už působíme kdekoliv v Evropě, a tak důležitou součástí turnaje je také bratrské společenství především při slavení mše svaté, ale také duch fair-play při zápasech.

Co nás i ostatní týmy nejvíce překvapilo, byla bouřlivá opora našich fanoušků především při zápasech ve skupině v Říčanech u Prahy, kdy dojeli fandit lidé také z Kelče a z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, ale několik z nich dokonce až z východního Slovenska. Také výborná organizace a pomoc ochotných dobrovolníků vytvořily domácí prostředí všem týmům bez rozdílu. A tak se děkovalo a slavilo, jak po vyhraných, tak dokonce i prohraných zápasech.

To bude také to, co si z tohoto šampionátu poneseme dál - ve svém kněžství nejsme sami, nejen díky bratrskému společenství s dalšími kněžími, ale především tím, že za námi stojí naše farní rodiny, které nás drží svými modlitbami. Za to všichni moc děkujeme a velmi si toho vážíme!

Poslední, co nás překvapilo, byl zájem médií a to nejen křesťanských (např. Katolický týdeník, TV NOE, rádio Proglas, Česká televize, magazín Forbes, deník Mladá fronta DNES, Český rozhlas Radiožurnál, Rádio Impuls, deník Blesk atd.). Jsme rádi, že se konání této akce a především společenství kněží napříč evropským kontinentem tak mohlo dostat do širšího povědomí.

Pěkný článek v magazínu Forbes: "Vyhrajeme, amen. Česko hostí šampionát ve futsalu kněží a je to Boží!"

P. Jiří "Colins" Šůstek,
rajnochovický kaplan

Na fotografii horní řada zleva: P. Jan Bleša (Kelč), P. Metoděj Němec OP (Olomouc), P. Svatopluk Pavlica (Uherský Brod), P. Josef Kadlic (Příchovice), P. Petr Káňa (Kroměříž), P. Jan Slavík (Stará Ves nad Ondřejnicí), P. Marek Bonaventura Hric OFS (Ostrov) a trenér Marek Vomáčka;
Dolní řada zleva: P. Richard Polák (Kralovice), P. Konstantin Petr Mikolajek OPraem (Říčany), Jiří Polach (Budišov), P. Krzysztof Mikuszewski MS (Bozkov), Georges Mondo Makonzo SVD (Kolín) a já