Bible-apps aneb digitální Bible do kapsy

16.09.2019

Bible je nepostradatelnou součástí inventáře každého z nás. Ovšem ne každému se chce tahat těžká knižní vydání. A co si takhle vzít bibli do kapsy? V dnešní době naprosto samozřejmé řešení! Podíváme se na několik "Bible-apps", které si můžete zdarma stáhnout z Google Play na svůj mobil s Androidem. A věřte, že je z čeho vybírat: od klasických textových aplikaci, které nabízejí spoustu možností, jimiž lze čtení bible dostat na zcela novou úroveň až po aplikaci mluveného slova. 


Česká Bible App 

Vývojář: pajus_cz

Tato aplikace je tou nejzákladnější "Bible-app", kterou lze na Google Play nalézt. Aplikace nabízí knihy Starého i Nového Zákona ve třech českých překladech (ČEP, NBK, B21) a kromě toho si můžete nastavit režim zobrazení, upravit druh a velikost fontu či ponechat nebo zakázat defaultní dialog, zda-li chcete pokračovat se čtením tam, kde jste skončili. Dále aplikace nabízí hlasové čtení textu voicebotem. Sice strojové čtení není nic moc, ale občas se hodí.

And Bible

Vývojář: CrossWire Bible Society

And Bible je vskutku atraktivním nástrojem pro fajnšmekry. Aplikace nabízí nejen texty různých překladů offline, strojové čtení voicebotem či fulltextové vyhledávání, ale i možnost zvýraznění veršů a přidání vlastních poznámek, což jsou funkce, které jistě nejeden čtenář uvítá.

Bible YouVersion 

Vývojář: Life.Church

Pokud nepatříte mezi nejzapálenější čtenáře, nemusíte zoufat, protože tato aplikace je právě pro vás! Překlady offline jsou samozřejmostí a během čtení si můžete jednotlivé verše barevně zvýraznit, vložit do textu záložku, napsat vlastní poznámku nebo dokonce jednotlivé verše porovnávat s jinými překlady. V online režimu Vám aplikace nabízí mnoho výhod a různé tématické programy četby (ty lze uložit i offline), verše na den či krátká motivační a katechetická videa. Můžete využívat i možnost spojení s komunitou. Pro plné využití výhod online režimu je třeba se registrovat mailem nebo účtem Google.

Gideon Bible App

Vývojář: Faith Comes by Hearing

Možná jsou vám důvěrně známy malé modré brožury s texty Nového Zákona, Žalmů a Přísloví, které vydává a zdarma zprostředkovává společenství Gedeónů. Toto společenství se snaží o zpřístupnění Božího slova každému člověku na světě. Stejný účel plní i jejich aplikace. Silnou nevýhodou aplikace je rozhraní v angličtině a nedostatečné zajištění podkladů pro český překlad: k dispozici je pouze Nový Zákon v podobě rozhlasového dramatu. Nicméně do aplikace lze získat texty NBK, ale velmi složitou cestou.


Samozřejmě, že Google Play je plný "Bible-apps", avšak pro Vás jsme vybrali ty uživatelsky nejlepší a které sami využíváme.