11. listopad - Den veteránů a konce I. Světové války

11.11.2018

V posledních třech dnech jste si mohli povšimnout zvláštního motivu vlčího máku na informačních i sociálních médiích. Tento motiv má upozornit na den 11. listopadu.

Zdroj obrázku: soukromý archív autora

Tradice vlčích máků jako symbol padlých v I. Světové válce a zároveň všech válečných veteránů má svůj počátek již od roku 1918, kdy hroby vojáků padlých na Západní frontě začali lidé pokrývat těmito červenými květy.

Den 11. listopadu se slaví symbolicky - je to den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří a byly ukončeny boje I. Světové války. V České republice se tento významný den oficiálně připomíná od roku 2001.

"Svět vnímá mír jakožto svobodu bez bolesti, svobodu bez rán, svobodu nebojovat. Ale mír, který nám Bůh dává, je dar, který existuje při utrpení, v dobách zranění i v dobách války."

P. kapitán Emil Kapaun, vojenský kaplan a hrdina Korejské války

Pokud bychom chtěli navázat na slova otce Emila Kapauna, bylo by od nás krátkozraké, abychom považovali mír za samozřejmost, nikoliv za dar, který je vybudován na životech stovek tisíců mužů a žen, kteří v temných dobách nepropadli strachu a beznaději, ale odvážně se postavili zřetelnému zlu - namátkou ať už to byli Českoslovenští legionáři, Československý domácí diverzní odboj nebo zahraniční odboj ve službách Královského letectva během dob Protektorátu.

Den 11. listopadu má být zároveň připomínkou tohoto faktu. Zároveň, pro (i nejen) nás křesťany má být výzvou k modlitbám nejen za naši vlast a vládu, ale také k zodpovědnou účastí v politickém a společenském dění v naší zemi, např. zodpovědnou účastí u voleb.

Na závěr stojí za zmínku předznamenat, že se dnes ve 13:30 na celém území České republiky rozezní sirény i chrámové zvony na připomínku dnešní památky.

Autor: Petr Steinbauer
Autor je ministrantem farnosti Rajnochovice.
Článek vyjadřuje osobní názory autora.