iZIDOOR - aplikace pro tvůj duchovní růst

19.02.2019

V srpnu 2017 byla na Celostátním setkání mládeže v Olomouci představena aplikace iZIDOOR. Aplikace je plodem Salesiánského mediálního centra v Brně a její hlavní myšlenkou je fakt, že mobilní telefon je zejména nástrojem pro komunikaci a proč jej také nevyužít pro komunikaci s Bohem?


Aplikace nabízí svému uživateli k využívání několik sekcí: MAPA, MODLI SE, STAV SE, INSPIRUJ SE, SVATOZÁŘ a INTERACTIVE. Každá ze sekcí má jinou funkci, ale běžnému uživateli postačí naprosto bohatě sekce MODLI SE, INSPIRUJ SE a INTERACTIVE. Zde v článku si povíme o všech sekcích appky.

MODLI SE

MODLI SE je sekce, která může uživateli posloužit jako drobná modlitební knížka. Kromě toho, že tato sekce obsahuje na sto předepsaných modliteb, které známe z kancionálu, ale i modliteb k různým příležitostem, na různé úmysly a také modlitby různých autorů. Modliteb tedy zde není zrovna málo, a abychom se v nich neztráceli, mysleli vývojáři i na kartu OBLÍBENÉ, do níž můžete střádat modlitby, které se Vám zalíbí. A pokud se v aplikaci nenachází nějaká modlitba nebo ty stávající nevyhovují, může uživatel využít karty VLASTNÍ MODLITBY, kam si je může zapsat a uložit.

Aby toho ještě nebylo málo, existuje pravidelná modlitba za mladé tzv. "Dvacet jednička" nebo-li Modlitba 21, která se modlí speciálně ve 21 hodin. Můžete ji zařadit do svého programu Denní modlitby církve a pomodlit se ji třeba před nebo po kompletáři.

Kromě modliteb také v této sekci naleznete menšího PRŮVODCE DUCHOVNÍM ŽIVOTEM, v němž naleznete informace k životu z víry, ale hlavně zde naleznete kartu MODLITBA, v níž najdete informace a návod k různým způsobům modlitby jako např. Lectio Divina.

TIP: Dole pod článkem se můžeš podívat na galerii screenů z app

INSPIRUJ SE

Sekce INSPIRUJ SE je velmi zajímavou, protože zde je opravdu úrodná půda k inspiraci. Co zde může uživatel nalézt? Zejména CITÁT NA DEN a k překvapení uživatele se nejedná o biblické verše, jak bychom tradičně očekávali, ale jedná se o výroky různých osobností. Dokonce si můžete udělat vlastní seznam oblíbených citátů. Dokonce iZIDOOR nabízí možnost přidání si widgetu s citátem na den na plochu telefonu.

Další kartou INSPIRUJ SE je EVANGELIUM. Zde se uživatel setkává s evangeliem, které zazní každou následující neděli. Evangelium je vždy doprovázeno myšlenkou nějaké osobnosti.

A pak jsou zde pro inspiraci karty PÍSNIČKA NA TÝDEN a PŘÍBĚH NA TÝDEN, v níž se setkáváme s krátkými příběhy od Bruna Ferrera či Guye Giblerta a jiných autorů. Nejzajímavější bývá karta KNIHA NA MĚSÍC, protože se jedná o vskutku výběr kvalitních děl a uživatel může mít pak nutkání si dané tituly pořídit do své knihovny.

INTERACTIVE

Nevíte, za co se vlastně modlit? Sekce INTERACTIVE pomůže uživateli "zabít dvě mouchy jednou ranou" - naleznete zde úmysly jiných uživatelů, za které se můžete modlit: takže vlastně máte vždy zaručený výběr a dokonce si splníte skutek milosrdenství. A to se vyplatí!

Zároveň za všechny úmysly vložené do této sekce jsou pak slouženy mše sv. v Salesiánské komunitě, takže další příjemný bonus!

SVATOZÁŘ

V této sekci narazíte na bohatou knihovnu, vlastně databázi, životopisů svatých. Naleznete zde světce známé i méně známé, dokonce i ty, o nichž jsme možná nikdy neslyšeli. Můžete zde nalézt datum jejich liturgického svátku, stupeň slavení, patronáty a příběh jejich života.

MAPA a STAV SE

V mapě naleznete různá místa, která mají spojitost s historií a současnosti Salesiánů Dona Bosca, poutí místa, která stojí za to navštívit a dokonce i místa, kde můžete sehnat nocleh na svých cestách.

A potom v sekci STAV SE můžete nalézt tipy, kde můžete trávit svůj volný čas, jako např. Studentská centra VKH nebo DCM.

A CO SE SEM JEŠTĚ MUSÍ VEJÍT?

Jednoznačně musí zaznít velmi vítaná funkce a tou je připomínka modliteb. Aplikace Vám umožňuje nastavit si připomínku na Modlitbu 21 a pak na další tři libovolné modlitby. Modlitba 21 má jasně danou notifikaci na čas 21:00, další notifikace si můžete nastavit na jakoukoliv modlitbu v libovolnou dobu.

Dále si můžete nastavit notifikaci na nový Citát na den a v příštích aktualizacích se můžeme těšit na notifikace pro EVANGELIUM NA TÝDEN, PŘÍBĚH NA TÝDEN a pro KNIHU NA MĚSÍC.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ APP

Aplikace je jednoduchá a intuitivní na ovládání. Minimalistický design ještě umocňuje fakt, že aplikace splňuje status "USER FRIENDLY" (uživatelsky příjemný) nad očekávání a se svou myšlenkou, pomoci naší komunikaci s Bohem, je neodporovatelným faktem, že aplikace iZIDOOR, se tak může stát skvělým společníkem pro modlitbu a používat ji může opravdu každý.

Velkou nevýhodou iZIDOOR neexistence databáze uživatelů, takže v momentě, kdy přijdete o svůj mobil, uděláte obnovu do továrního nastavení nebo změníte zařízení, přijdete tím automaticky o všechna data z app iZIDOOR (modlitby, uložené citáty apod.).

Pak je třeba zmínit, že aplikace není kompatibilní s iOS, takže, milí Jablíčkáři, máte holt smůlu!

+ Jednoduchý minimalistický design
+ Intuitivní ovládání
+ Možnost změny tématu
+ Možnost nastavení notifikací
+ Widget s Citátem na den na plochu

- Občas je nutný manuální update obsahu
- Světlé téma app nemusí vyhovovat každému
- Absence databáze uživatelů
- K některým funkcím (Mapa, Stav se, Interactive) je nutné internetové připojení

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 4,5 / 5

Stáhni si app iZIDOOR z Google play
(naskenuj QR kód nebo klikni na odkaz)


FOTOGALERIE SCREENŮ Z APP