Mary's Meals - jednoduché řešení hladu ve světě

25.12.2018

Dnes během závěrečných obřadů nedělní liturgie zazněla zmínka o Mary's Meals (Mariina Jídla), hnutí, které organizuje stejnojmenný projekt dávající si za cíl dát jídlo dětem z nejchudších regionů světa. Na rozdíl od jiných charitativních a humanitárních organizací klade na děti jednu podmínku: řádnou školní docházku.

Zdroj obrázku: oficiální stránky Mary's Meals - www.marysmeals.org

Hnutí Mary's Meals založil Magnus McFarlane-Borrow v roce 2002, bezprostředně po návštěvě Malawi, která je stále sužovaná hladem. Magnus McFarlane-Borrow pracoval jako dobrovolník v několika humanitárních pomocných projektech již od dob války v Jugoslávii, ale až v Malawi zažil tak šokující setkání, které s ním otřáslo.

V Malawi se setkal s mladou ženou umírající na AIDS a jejími šesti dětmi. Rodina žila v chudobě a prostředí středověkých podmínek. Nejstarší syn této ženy se Magnusi během jednoho rozhovoru svěřil se svým přáním: mít dostatek jídla a chodit do školy. Tento rozhovor se stal startovacím výstřelem pro Mary's Meals.

Mary's Meals aplikuje ve svém projektu jednoduchou myšlenku: všem dětem ve škole poskytnout alespoň jednou denně jedno řádné teplé jídlo. Tím nejen zprostředkovává jídlo opravdu potřebným, ale také podporuje zprostředkování základního vzdělání i dětem z těch nejchudších oblastí světa. Děti by totiž jinak hladové do školy nešly anebo by se vůbec nesoustředily na výuku. Díky této myšlence Mary's Meals zajišťuje jídlo pro necelých 1,5 milionu dětí po celém světě.

Zdroj obrázku: oficiální české stránky Mary's Meals - www.marysmeals.cz

Mary's Meals funguje čistě na dobrovolnické báze - z příspěvků podporovatelů po celém světě a z práce dobrovolníků v místě působení Mary's Meals ve světě. Dobrovolníci například vaří jídlo z dostupných potravin. Nejčastějšími potravinami bývá kukuřice nebo rýže. Dobrovolníci z těchto surovin pak vaří kaše, obohacené o vitamíny, sacharidy a tuky, které děti zasytí a zároveň jim dodají důležité látky. Dobrovolníci kupují suroviny pro vaření jídla od místních zemědělců a tím pomáhá i ke zlepšení úrovně zemědělství v regionu.

Cena takového stravování pro jedno dítě během celého školního roku je průměrně 421,- KČ. Díky práci dobrovolníků může hnutí Mary's Meals využít finance pouze na provozní náklady a tím se zaručuje, že 93% z příspěvku se dostane právě k potřebným dětem.

Díky dobrovolnické práci může Mary's Meals účinně pomáhat v boji proti hladu, ale ne všude. Kvůli omezení na dobrovolníky může Mary's Meals svou pomoc uskutečnit pouze v oblastech, kde vzniknou dobrovolnické komunity, které jsou ochotny s Mary's Meals pomáhat a zajišťovat kompletní chod projektu - od technického zázemí přes logistiku až po výdej jídla dětem.

Jak můžeme pomoci?

Pomoci můžeme zasláním finančního daru alespoň 421,- KČ za školní rok na účet hnutí Mary's Meals.

Zajímavý je také tzv. Batůžkový projekt. Tato pomoc probíhá tak, že naplníte školní batůžek potřebnými věcmi ze seznamu, který si můžete stáhnout nebo vytisknout z českých stránek Mary's Meals a poslat batůžek na českou pobočku v Brně. Z ní pak batůžek poputuje přímo k dětem.

Vítaná pomoc jsou i modlitby za děti a celý projekt, ale i propagace projektu mezi známými a na sociálních sítích.

Dostupné informace

Veškeré informace můžete najít na stránkách www.marysmeals.cz a marysmeals-podporovatele.cz nebo můžete kontaktovat přímo organizaci na e-mailu: info@marysmeals.cz

Autor: Petr Steinbauer
Článek je redakčního charakteru.
Autor je ministrantem farnosti Rajnochovice.