Pan farář má krizi: kniha a zamyšlení

19.04.2019

Před nějakou dobou v Karmelitánském nakladatelství vyšla kniha francouzského novináře a spisovatele Jeana Merciera - "Pan farář má krizi". Kniha je psaná s humorem a nadsázkou, ale je původně psána jako určité "podobenství", nad nímž bychom se měli zamyslet.

V knize je popsán příběh o otci Benjaminovi, který měl vysoké ambice a představoval si své kněžství jinak, než jak dopadlo v realitě. Uhádaní farníci, nepochopení, pohrdání, papírování a dokonce osobní útoky způsobily vyhoření otce Benjamina. Otec Benjamin se rozhodl, že zmizí a zazdil se v zapomenutém zahradním dvorku na farní zahradě, čímž odstartoval nejen proměnu farnosti...

S uplynulým svátkem kněžství na Zelený čtvrtek, bychom si měli připomínat, jak důležitá a nepostradatelná je kněžská služba - bez kněží nemůžeme přijímat svátosti a slavit Eucharistii. Měli bychom se také zamyslet nad tím, jak ke svým kněžím přistupujeme.

Papež František připomíná křesťanům, že právě oni jsou strážci kněžské radosti a humorným způsobem to připomíná i Jean Mercier. Kněží v duchovní správě farností nejsou "velcí šéfové", kteří mají vše "pod palcem", ale v první řadě, jak jsme si můžeme na Zelený čtvrtek připomínat, jsou služebníci Božího lidu a my, Boží lid, jsme povinni se o své služebníky dobře postarat, aby nám mohli i nadále sloužit třeba svým uchem a slovem, ve svátosti smíření, nebo aby mohli nadále propůjčovat své ruce k žehnání a slavení Eucharistie.

A proto bychom Vám rádi doporučili knihu "Pan farář má krizi", která vás osloví inteligentním humorem, laskavou i krutou ironií a bude vás šokovat svou otevřeností o realitě kněžského života v dnešní době. A pokud budete dobře vnímaví, kniha může otřást vaším pohledem na církev a na to, co je v ní opravdu podstatné...