#RedWednesday: den modliteb za svobodu křesťanů

28.11.2018

Dnes, ve středu 28. 11. 2018, se po celém světě rozjíždí hromadná kampaň s názvem RedWednesday (Červená středa), která nese heslo Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu). Tato kampaň vznikla na základě mezinárodní společnosti Církev v nouzi, která chce díky této kampani propagovat víru a toleranci ve společnosti vůči křesťanskému vyznání. Zároveň chce povzbudit k solidaritě vůči perzekuovaným křesťanům a jasnému distancování se od jakéhokoliv útlaku a násilí vykonávaného ve jménu náboženství.

Zdroj obrázku: Pixabay.com / Hans / CC0 - Creative Commons Licence

V České republice proběhne na různých místech řada happeningů, přednášek či modlitebních shromáždění, ale budou slouženy i mše za pronásledované křesťany. Ústředním symbolem dnešního dne se stala červené světlo jako symbol krve mučedníků.

Můžete se zapojit do této kampaně a seznam míst, kde se můžete zúčastnit #redwednesday můžete najít i na české facebookové stráce kampaně, který je volně přístupná i neregistrovaným. Mimo jiné se můžete zapojit i ve svých farnostech vystavením červené svíčky či lampičky a společnou modlitbou za pronásledované křesťany.

Celou kampaň spustila německá Kirche in Not (Církev v nouzi), papežská charitní organizace, která pomáhá pronásledovaným křesťanským komunitám po celém světě. Každoročně reaguje na více než 5000 žádostí o pomoc od biskupů a církevních představitelů ze 140 zemí světa. Byla založeni v roce 1947 v Nizozemsku. Mezinárodní ředitelství sídlí od roku 1975 v německém Königsteinu a v současné době spravuje na 17 poboček po celém světě.

Přijmy organizace závisí na darech různých dárců, protože organizace není financována z veřejných nebo církevních zdrojů a v současné době na její činnost přispívá na 600 000 dárců.

S nápadem připomínky pronásledování křesťanů po celém světě červeným světlem přišla jako první britská pobočka Aid to the Church in Need (Církev v nouzi) v roce 2016

Autor: Petr Steinbauer
Obsah je redakčního charakteru.
Autor je ministrantem farnosti Rajnochovice.