Zářijová diecézní pouť do Říma

04.07.2024

Ne každý národ má takové privilegium: oltář svého národního patrona v srdci světové církve. Také proto se každý rok u oltáře sv. Václava ve svatopetrské bazilice scházejí v den jeho svátku čeští poutníci vedení některým z biskupů při mši svaté. Na letošní oslavu patrona českých zemí v srdci celosvětové církve se vypraví věřící zejména z olomoucké arcidiecéze v čele s arcibiskupem Josefem Nuzíkem. Přidat se ale může kdokoli!

"Jako Česká republika máme tu velikou výsadu, že v bazilice sv. Petra už několik století stojí oltář našeho národního patrona, svatého Václava. Každý rok sem někdo z mých spolubratří biskupů putuje se svými věřícími, aby na tomto místě svěřil náš národ Bohu. Proto letos k této pouti rád zvu vás všechny," říká arcibiskup Josef Nuzík.

Upozorňuje přitom, že důležitá není jen bohoslužba u oltáře sv. Václava, ale také návštěva dalších významných míst Říma i samotné putování. "Byť je cesta spojena s jistou námahou a nepohodlím a také něco stojí, přinese veliké obohacení. Sám jsem si to připomněl naposledy před několika dny, kdy mě mí příbuzní a přátelé doprovodili do Říma k bohoslužbě s převzetím pallia. Zážitky z pobytu i setkání s historií a kulturním bohatstvím v srdci naší církve předčily veškerou únavu a byly pro nás velikým povzbuzením."

Diecézní pouť do Říma a Vatikánu pořádá u příležitosti svátku sv. Václava olomoucké arcibiskupství ve spolupráci s cestovními kancelářemi Awertour a Miklas Tour a nabízí se v autobusové i letecké variantě s různými odjezdovými místy tak, aby byla pokryta co největší část diecéze. Na programu čtyřdenního pobytu v Římě je audience u papeže Františka, návštěva významných bazilik, hrobu sv. Cyrila i památek antického Říma a také možnost návštěvy vatikánských muzeí se Sixtinskou kaplí. Vrcholem pak bude v sobotu 28. září mše svatá ve vatikánské bazilice s arcibiskupem Josefem Nuzíkem.

Podrobné informace k pouti a jednotlivým variantám cesty